2023-2024 Secondary Awards

 

By Christine Erntson, Director of Communication and Community Engagement
May 20, 2024 | 8 p.m.

 

Congratulations to the following Secondary students who earned awards at the Secondary Awards Ceremony held on May 20, 2024:

 

ACADEMIC LETTER - SENIORS

Raegan Anderson, Isaiah Barney, Alexis Bialon, Olivia Boehrs, Luke Givand, Ella Hemp, Manjai Kaba, Evan Karlen, Lila Nguyen, Julianna Oolman, Kadence Popejoy\, Madeline Reinke, Daniel Rosenthal, Erika Ruch, Elizabeth Saburn, Alayna Spiess, Viktoria Veremchuk, Dylan Weakly

 

PANTHER AWARDS

Ava Wesp, Dominic Pace, Ariel Larson, Mason Larsen, Priya Muwanguzi, Ethan Smith, Gabrielle Koering, Jason Wiyninger, Favour Adetunji, Noah Barthel, Ava Morsfield, Samuel Arant, Raegan Anderson, Benjamin Mulgrew

 

SCHOLARSHIP AWARDS

Abigail Gerhard - Douglas Lawrence Memorial
Hailey Pust - Ramsey Garden Club
Madeline Reinke - Ramsey Lions Club
Mark Wiyninger - Village Bank
Olivia Boehrs - Connexus Energy Foundation

 

DEPARTMENT AWARDS

Art, Industrial Art, FACS: Dennis Belonovich, Vladimir Bondarenco II, Ethan Camp, Olivia Page
World Languages: Samuel Arant, Norah Krafty
Social Studies: Ethan Alexander, Alexandra Erickson, Lila Nguyen
Language Arts: Grace Knudson, Vivian Padilla, Alisa Snigur, Levi Wood
Math: Brady Anderson, Noah Barthel, Rachel Berry, and William Rosenthal
Physical Education: Ethan Alexander, Anna Grawey, Micah Wiyninger
Science: Samuel Arant, Stephen Rajotte, Jason Wiyninger
Music: Raegan Anderson, Jonathan Flaten
Grade 6: Stefen Boutsomsi, Jeslynn Mensah, Elliannah Solem, Atley Shiek

 

ACADEMIC ATHLETES

Seniors: Isaiah Barney, Alexis Bialon, Olivia Boehrs, Luke Givand, Evan Karlen, Julianna Oolman, Kadence Popejoy, Daniel Rosenthal, Alayna Spiess, Dylan Weakly
Juniors: Autumn Jankowski, Amara LaFrance, Benjamin Shevchenko, Abigail Thomas, Micah Wiyninger
Sophomores: Sophia Bjokne, Jayden Busch, Austin Hale, Megan Henry, Lisa Homich, Alexa LaFrance, Ava Morsfield, Daniel Mulgrew, Daisy Richards, Gracen Schmid, Taylor Tossey, Levi Wood
Freshman: Noah Barthel, Owen Baumler, Charlie Bialon, Bryce Gaustad, Savea Kasa, David Legun, Ella Ling, Stephen Rajotte, William Rosenthal, June Tessum
Grade 8: Iris Buxton, Paige Carlson, Sarah Danger, Olivia Kennedy, Noelle Kerkes, Corey Loren, Tianna Miller, Heidi Schmitz, Ethan Smith

 

 

ONLINE PHOTO ALBUM

PRINTABLE PROGRAM  

 

Contact Us

PACT Charter School | District Office
7250 East Ramsey Parkway NW
Ramsey, MN 55303 

PACT Charter School | Elementary Campus
7250 East Ramsey Parkway NW
Ramsey, MN 55303 

PACT Charter School | Secondary Campus
7729 - 161st Avenue Northwest
Ramsey, MN 55303 

Main phone line: 763-712-4200
Fax: 763-712-4201
Fax: 763-374-0665 (students records)

Absence: attendance@pactcharter.org

MAP & DIRECTIONS

School Hours

Elementary Campus
8:15 a.m. - 3:15 p.m. 

Secondary Campus
8:00 a.m. - 3:05 p.m. 

Office Hours

School Days
7:30 a.m. - 4 p.m. 

Non-School Fridays
7:30 a.m. - Noon

School Breaks
Closed

Summer Hours
Monday-Thursday: 8 a.m. - 1 p.m.

Newsletter Subscription

Sign up to receive PACT news in your inbox:

  Subscribe to News